خانه / اخبار تکنولوژی / آیا حیوانات خانگی می توانند زلزله را پیش بینی کنند؟

آیا حیوانات خانگی می توانند زلزله را پیش بینی کنند؟

آیا حیوانات خانگی می‌توانند زلزله را پیش بینی کنند؟ این سوال به باور بسیاری از مردم جواب مثبتی دارد چرا که برخی ادعا می‌کنند که گربه یا سگشان پیش از وقوع زلزله استرس گرفته و رفتار عجیبی کرده‌ است. با این حال اخیراً محققان کشف کرده‌اند که حیوانات قادر نیستند زلزله را پیش بینی کنند.

این پژوهشگران تلاش کرده‌اند که شواهد و اطلاعاتی در این زمینه به دست آورند تا ببینند حیوانات چطور می‌توانند چند دقیقه قبل، لرزش اعماق زمین را درک کرده و زلزله را پیش بینی کنند. این افراد پس از یافتن شواهد موجود به این مطلب پی بردند که تمامی ادعاهای قبلی بر پایه‌ی اطلاعات درستی نبوده و دیتای علمی قابل توجهی در این زمینه موجود نیست.

به گفته‌ی این محققان، بیشتر مردم ادعا می‌کنند که حیوانات خانگیشان پیش از زلزله رفتار عجیبی از خود نشان داده‌اند اما بازه‌ی زمانی این رفتار عجیب بسیار وسیع است و دامنه‌ای میان چند ثانیه پیش از زلزله یا چند ماه قبل از آن را تشکیل می‌دهند.

به طور کلی، نبود اطلاعات علمی و دیتای ثبت شده کافی در این زمینه از یک سو، ادعاهای بی اساس و بی‌شمار که ذره‌ای ارزش علمی ندارند از سوی دیگر موجب شده که محققان نتوانند نتیجه‌ای قطعی در این زمینه ارائه کنند. البته از نظر دانشمندان نظریه‌های مختلفی درباره‌ی رفتار عجیب حیوانات هنگام زلزله وجود دارند. آنها در این مورد می‌گویند:

«بعضی از حیوانات قادرند امواج لرزه‌ای پیش آمده در پس لرزه‌ها را حس کنند. در برخی موارد پس لرزه‌ها ممکن است بر اثر تغییرات آب‌های زیرزمینی یا نشت گازها در اعماق زمین رخ دهند. این احتمال وجود دارد که حیوانات بتوانند این موراد را سنجیده و به آنها عکس العمل نشان دهند.»

کارشناسان باور دارند که اثبات توانایی حیوانات در پیش بینی زلزله‌ نیازمند مشاهدات علمی طولانی مدت است. از آنجایی که وقوع زلزله غیر قابل پیش بینی است، امکان ایجاد چنین تحقیقاتی وجود ندارد اما در صورت به وقوع پیوستن چنین مشاهداتی می‌توان با خیال راحت مطمئن شد که حیوانات قادرند زلزله را پیش بینی کنند. تا آن زمان بهتر است که به این سوال جواب منفی داد و بر اساس رفتار حیوانات خانگی نگران نشد.

The post آیا حیوانات خانگی می توانند زلزله را پیش بینی کنند؟ appeared first on دیجیاتو.


لینک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

پوستر رسمی گلکسی نوت ۹، تاریخ عرضه و هدایای پیش خرید دستگاه را فاش کرد

در حالی که تا امروز تقریباً هرآنچه لازم است درباره گلکسی نوت ۹ بدانیم فاش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *