خانه / موبایل ٬ لپتاپ ٬ تبلت / از سال آینده اینترنت ۵G در ایران تست خواهد شد

از سال آینده اینترنت ۵G در ایران تست خواهد شد

از سال آینده نسل پنجم شبکه اینترنت در کشور تست خواهد شد و این فناوری در سال ۲۰۲۲ میلادی مانند دیگر کشورها در دسترس عمم قرار خواهد گرفت. افزایش سرعت دریافت اطلاعات و کاهش تاخیر در ارسال اطلاعات از مهم ترین ویژگی های اینترنت ۵G می باشد که توسعه ۲۵۰ درصدی اینترنت اشیا را موجب می شود.

معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، حسین فلاح جوشقانی درباره اینکه چه برنامه ریزی هایی به منظور ارائه نسل پنجم اینترنت در کشور انجام شده گفت بنابر بررسی های انجام شده برای ورود به فناوری ۵G، هفت موضوع در دستور کارمان قرار گرفت و کارگروهی با حضور مسئولان مربوطه و اپراتورهای تلفن همراه کشور برای اجرا و بررسی این هفت مورد ایجاد شده است. او در ادامه گفت:

اولین موضوع به طیف فرکانسی مناسب اینترنت ۵G مرتبط است که قادر باشد اینترنت بالای یک گیگابیت بر ثانیه را پوشش دهد. از این رو می‌بایست روی باند فرکانسی ۳۵۰۰ گیگاهرتز و طیف فرکانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ گیگاهرتز تمرکز کنیم که در این حوزه تمامی جوانب را مورد بررسی قرار خواهیم داد. تدوین نقشه دسترسی به اینترنت ۵G  تا سه ماه آینده آماده خواهد شد. در این راستا با استفاده از این نقشه قادر خواهیم بود جوانب مربوط به زیرساخت‌های ارتباطی مورد نیاز را به دست آوریم. چرا که در فناوری ۵G علاوه بر آنتن‌های BTS، نیازمند زیرساخت‌های مبتنی بر فیبر نیز هستیم تا بتوانیم به مشترکان اینترنت با سرعت بالای یک گیگابیت بر ثانیه ارائه کنیم. این موضوع نیازمند داشتن زیرساخت‌های قوی است.

حسین فلاح جوشقانی در ادامه تاکید داشت که از سال ۲۰۲۰ نسل پنجم اینترنت به شکل جدی در دنیا راه اندازی خواهد شد و برآورد می شود که تا سال ۲۰۲۲ همه گیر شود. در همین راستا طرح تجاری آن برای استفاده از فناوری ۵G در دستور کار قرار گرفته است. او گفت که در این طرح باید مشخص شود مدل اقتصادی و هزینه ای فناوری ۵G به چه میزان می باشد و اپراتورها هم چه قابلیت هایی را به مشترکان خود ارائه خواهند داد.

نائب رئیس هیئت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت، سجاد بنایی در این باره گفت:

هر مقدار پهنای باندی که مورد نیاز اپراتورهای موبایل برای اینترنت ۵G باشد از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت به آنها ارائه خواهد شد. فناوری ۵G بیشتر بر تجهیزات لایه دسترسی تمرکز داشته که در این حوزه اپراتورهای موبایل می‌بایست قادر باشند این تکنولوژی را به‌روزرسانی کنند؛ اما در حوزه شبکه انتقال و دیتا که  به زیرساخت‌های ارتباطی مربوط می‌شود، شرکت ارتباطات زیرساخت محدودیتی در ایجاد ظرفیت‌های مورد نظر نخواهد داشت. در نسل پنجم اینترنت بیشترین موضوع متمرکز بر محدودیت‌های حجم تامین اینترنت است؛ زیرا شبکه‌ای که تاکنون در بهترین حالت ممکن اینترنتی با سرعتی ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه به مشتریان ارائه می‌کرد، باید حداقل اینترنتی با سرعت یک گیگابیت بر ثانیه را در دسترس کاربران قرار دهد. در این خصوص به پهنای باند شبکه انتقال نیاز خواهد بود که زیرساخت و بک‌بون آن آماده است.

نوشته از سال آینده اینترنت ۵G در ایران تست خواهد شد اولین بار در tech24 پدیدار شد.


لینک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

گوگل پیکسل ۴ ایکس ال ۵G با رم ۸ گیگابایتی در گیک بنچ رویت شد

طبق معمول چند سال گذشته، انتظار می رود نسل جدید گوشی های خانواده پیکسل گوگل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *