خانه / اخبار تکنولوژی / توصیه بیمه مرکزی: با افزایش قیمت خودرو سرمایه بیمه بدنه را افزایش دهید

توصیه بیمه مرکزی: با افزایش قیمت خودرو سرمایه بیمه بدنه را افزایش دهید

بیمه مرکزی به منظور حمایت ازحقوق بیمه گذاران با توجه به نوسانات اخیر قیمت خودرو، خواستار افزایش سرمایه بیمه بدنه خودروها شد.

بر اساس اعلام بیمه مرکزی پیرو افزایش قیمت خودرو، پیشنهاد می‌شود بیمه گذارانی که دارای بیمه بدنه هستند با مراجعه به شرکت‌های بیمه، سرمایه مورد بیمه خود را افزایش دهند تا در هنگام بروز خسارت با مشکلاتی چون اعمال ماده ۱۰ قانون بیمه مواجه نشوند.

طبق ماه ده ۱۰ قانون بیمه اگر خودرو شخصی ۱۰۰ میلیون تومان ارزش داشته و خودرو را به ارزش ۵۰ میلیون تومان بیمه شود، درصورتیکه خسارتی به مبلغ ۱۰ میلیون تومان به خودرو وارد شود. شرکت بیمه‌گر مبلغ ۵ میلیون ریال به دارنده خودرو پرداخت می‌کند. در واقع اگر مالی با قیمتی کمتر از قیمت واقعی بیمه شده باشد، بیمه‌گر به تناسب ارزش واقعی خودرو و مبلغی که بیمه‌ شده پرداخته، خسارت را پرداخت می‌کند.

مبلغ خسارت واقع شده (۱۰) ضربدر سرمایه بیمه شده (۵۰) تقسیم بر سرمایه واقعی (۱۰۰) = خسارت پرداختی (۵)

لازم به توضیح است که اگر کسی خودروی خود را در زمان صدرور بیمه نامه کاملا به روز و واقعی بیمه کرده باشد، ولی در زمان حادثه ارزش خودرو بالاتر برود یعنی خودرو گران شود، بازهم ماده ۱۰ اعمال می شود. به همین دلیل در صورت افزایش قیمت مال، بیمه گذار باید شرکت بیمه را درجریان گذاشته و حق بیمه اضافی متعلقه پرداخت شود.

پیش از این برای برخی بیمه‌گذاران که بیمه بدنه داشتند پیامکی مبنی بر مراجعه به شرکت بیمه‌ و پرداخت مابقی ارزش بیمه دریافت کرده بودند. تا هنگام بروز حادثه، مبلغ خسارت بر اساس قیمت روز خودرو محاسبه شود. البته پرداخت حق بیمه افزوده شده بر اساس افزایش قیمت خودرو، اجباری نیست و در صورت بروز حادثه، پرداخت بیمه طبق فرمول بالا و با تاثیر گیری از سرمایه بیمه شده و ارزش واقعی خودرو محاسبه خواهد شد.

همچنین دارندگان خودرو اگر قصد دارند با افزایش قیمت خودرو، مبلغ سرمایه بیمه شده را افزایش ندهند می‌توانند از پوشش افزایش ارزش وسیله نقلیه تا ۵۰ درصد (جزئی و کلی) استفاده کنند.

The post توصیه بیمه مرکزی: با افزایش قیمت خودرو سرمایه بیمه بدنه را افزایش دهید appeared first on دیجیاتو.


لینک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

پوستر رسمی گلکسی نوت ۹، تاریخ عرضه و هدایای پیش خرید دستگاه را فاش کرد

در حالی که تا امروز تقریباً هرآنچه لازم است درباره گلکسی نوت ۹ بدانیم فاش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *