خانه / اخبار تکنولوژی / نسل جدید راکت فالکون ۹ اسپیس اکس آماده پرتاب است

نسل جدید راکت فالکون ۹ اسپیس اکس آماده پرتاب است

اسپیس اکس بامداد روز شنبه برای اولین بار، یک ماهواره ارتباطی متعلق به کشور بنگلادش را به مدار بالایی زمین ارسال می کند و برای این کار، پیشرفته ترین راکت فالکون ۹ را به خدمت می گیرد. این ماهواره Bangabandhu-1 نام دارد و روی راکت Block 5 فالکون شرکت فضایی ایلان ماسک سوار شده است.

بلوک ۵ آخرین و قوی ترین مدل فالکون ۹ به شمار می رود. همان طور که می دانید اسپیس اکس توجه اصلی خود را به توسعه راکت غول پیکر و فضاپیمای اختصاصی خود یعنی BFR معطوف کرده و بنابراین به احتمال زیاد، پس از این شاهد ارتقاء فالکون ۹ نخواهیم بود. به روز رسانی های متعدد در بلوک ۵، استفاده مجدد از این راکت را ساده تر می کند و زمان بین پرتاب های مجدد را تا حد زیادی کاهش می دهد.

طبق برنامه اصلی، اسپیس اکس پس از پرتاب ماهواره Bangabandhu-1 توانایی بالای راکت جدیدش برای فرود را به نمایش می گذارد. مرحله اول راکت بلوک ۵ پس از اجرای عملیات، روی سکوی شناور اسپیس اکس در اقیانوس اطلس فرود خواهد آمد. البته در پروژه پرتاب به مدار بالایی زمین، هدف اصلی رساندن ماهواره به مدار است و محموله مورد بحث باید در ارتفاع ۳۵ هزار کیلومتری از سطح زمین قرار بگیرد. این پرتاب برای کشور بنگلادش از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

راکت جدید اسپیس اکس از سکوی پرتاب مرکز فضایی کندی در کیپ کاناورال ایالت فلوریدا به پرواز در خواهد آمد. این عملیات در ابتدا برای روز پنجشنبه زمان بندی شده بود، اما در دقایق پایانی به خاطر نقص در یکی از سیستم ها به جمعه موکول شد. پرتاب بلوک ۵ در حال حاضر برای بازه زمانی ۴:۱۴ تا ۶:۲۱ عصر به وقت محلی (۰۰:۴۴ تا ۲:۵۱ بامداد شنبه به وقت تهران) تنظیم شده، اما احتمال تعویق بیشتر هم وجود دارد.

مثل همیشه بیست دقیقه قبل از پرتاب، این عملیات از طریق کانال رسمی اسپیس اکس در یوتوب به شکل زنده پوشش داده خواهد شد.

The post نسل جدید راکت فالکون ۹ اسپیس اکس آماده پرتاب است appeared first on دیجیاتو.


لینک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

پوستر رسمی گلکسی نوت ۹، تاریخ عرضه و هدایای پیش خرید دستگاه را فاش کرد

در حالی که تا امروز تقریباً هرآنچه لازم است درباره گلکسی نوت ۹ بدانیم فاش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *