خانه / اخبار تکنولوژی / وقتی متخلفان جریمه نمی شوند؛ ابهام در مورد شیوه اجرای طرح ترافیک ۹۷

وقتی متخلفان جریمه نمی شوند؛ ابهام در مورد شیوه اجرای طرح ترافیک ۹۷

طرح جدید ترافیک با بحث و جدل بسیار اجرایی شد اما چنان که از قبل پیش‌بینی شده بود اجرای این طرح کار آسانی نیست و نیاز به تجهیزات و زیرساخت‌هایی دارد که تاکنون فراهم نشده است؛ یعنی همان دوربین‌های ورودی و خروجی محدوده که حکم مهم‌ترین رکن اجرایی شدن طرح را دارند.  چندى پيش معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران نحوه ثبت و محاسبه تردد خودروها در طرح ترافیک جدید را توضيح داد:

«افراد صبح روزی که می‌خواهند وارد محدوده طرح ترافیک شوند، شماره خودروی خود را وارد اپلیکیشن مشخصی کرده و بعد از آن اجازه ورود به محدوده طرح ترافیک به آن ها داده خواهد شد.»

وقتی خودرویی وارد محدوده ترافیک می‌شود دوربین‌ها، ساعت ورود خودروی مذکور را ثبت کرده و دیگر احتیاجی نیست که  مالک خودرو «خود اظهاری» داشته باشد و بگوید من چه ساعتی به محدوده وارد یا از آن خارج می‌‌شوم؛ البته ممکن است یک خودرو در طول روز چندین مرتبه در محدوده طرح ترافیک حضور داشته باشد؛ اما تنها اولین  ورود و آخرین خروج ثبت شده، عوارض خودرو طبق فرمول از پیش اعلام شده محاسبه و از حساب کاربری خودرو که شارژ شده است کسر خواهد شد. این عملیاتی روزانه و ساده است.
محمد علی نجفی، شهردار هفت ماهه تهران در مصاحبه معروفی که با یکی از روزنامه‌ها با عنوان «اما من  ایستاده ام» داشت، درباره طرح جدید ترافیک از سنگ اندازی و مقاومت‌ها گفته بود و سعی کرد تا نقدهای صورت گرفته نسبت به این طرح را در قالب توطئه برای تخریب شهرداری تفسیر کند:

«شما به همین طرح جدیدی که ما برای محدوده ترافیک تهران عرضه کردیم نگاهی بیاندازید، به دلیل مقاومت‌های زیادی که در داخل و بیرون شهرداری وجود داشته به میزان زیادی مجبور به پیرایش و حذف بخش‌‌هایی از این طرح شدیم.»

مسئولان شهرداری و حتی برخی از اعضای شورای شهر تهران نیز درباره طرح جدید ترافیک اظهاراتی مشابه این گفته‌ها داشته اند. گفته می‌شود «محسن پورسید آقایی» معاون حمل و نقل شهرداری تهران در این راستا تاب و تحمل هیچ نقدی را نداشته و به صورت صحیح پاسخگو نیست. حتی مخالفت‌های پلیس راهور نیز برای بررسی و مطالعات بیشتر جهت پخته‌تر شدن طرح مذکور راه به جایی نبرده و این امکان فراهم نشده تا طرحی کامل و بدون نقص در سال ۹۸ اجرایی شود.
سردار محمدرضا مهماندار، فرمانده پلیس راهور تهران در ۲۹ فروردین امسال در این زمینه گفته بود:

پیشنهاد نیروی انتظامی در ابتدای ارائه طرح این بود که اقدامات مطالعاتی، تحقیقاتی، آماده سازی زیرساخت‌ها و طی فرآیند اطلاع رسانی در سال ۹۷ انجام شود و چنانچه تغییراتی نیاز است در طرح جدید لحاظ و نهایتا در سال ۹۸ طرح نهایی اجرایی و عملیاتی شود.

طرح جدید ترافیکدر اوایل بهار امسال، تنها به فاصله چند روز قبل از اجرای طرح جدید ترافیک انتقادها از سوی  اعضای شورای شهر بالا گرفته و جدال‌هایی صورت گرفت. محمدعلیخانی، عضو شورای شهر و کمیسیون عمران شورا در این باره گفته بود «من به خاطر مشکلات این طرح و عدم پاسخگویی مناسب از شهروندان تهرانی پوزش می خواهم. از اول اردیبهشت، هر روزی که اجرای طرح به تاخیر بیفتد شهرداری متضرر می‌‌شود و ما در واقع با این طرح شهرداری را از درآمد خودش محروم می‌کنیم.»

طرح جدید ترافیک اما موضوع اصلی نقص های طرح جدید ترافیک در کنار بحث های نرم افزاری، شامل زیرساخت های آن نیز می شد. طرح مذکور نیازمند آن بود تا دوربین‌های خروجی نیز تخلفات و ورود و خروج خودروها را ثبت کنند و یکی از دلایل تاخیر اجرای آن تا ۱۵ اردیبهشت به خاطر همین موضوع اعلام شد. با این حال با وجود ادعای فراهم شدن زیرساخت های لازم برای اجرای طرح جدید ترافیک در میانه اردیبهشت ماه، محاسبه هزینه ورود به محدوده طرح ترافیک به دلیل کامل نبودن زیر ساخت های لازم با اما و اگرهای زیادی روبه رو شده و این شائبه به وجود آمد که نرم افزارهای لازم برای محاسبات طرح ترافیک پاسخگو نیستند.

طرح جدید ترافیک
از سوی دیگر در روزهای اخیر برخی از شهروندان در گزارش هایی اعلام کرده اند که بدون خرید طرح جدید ترافیک یا ثبت نام در سایت «تهران من» وارد طرح می شوند ولی جریمه نشدند. به نظر می‌رسد دوربین‌های طرح ترافیک معیوب بوده یا در برخی از نقاط فعال نیستند و به همین دلیل پلاک خودروها در مبادی ورودی و خروجی ثبت نمی‌شود.

پیش از این در بهبوهه اجرای طرح جدید، عدم توان دوربین‌های محدوده طرح در ثبت و استعلام‌دهی مطرح شده بود، چراکه اجرای این طرح نیاز بسترهایی برای ثبت، پردازش داده‌ها و همچنین بررسی آزمایشی دوربین‌ها توسط پلیس راهور داشت که تا آن زمان خبر قطعی از فراهم شدن آن و نتایج پلیس راهور اعلام نشده بودطرح جدید ترافیکدر همین رابطه محمد علیخانی، به فراهم نبودن زیرساخت‌های طرح اذعان کرده بود:

«زیرساخت‌های اجرای این طرح فراهم نبود و اطلاعات اشتباه به شورا دادند. به ما اعلام شد دوربین های ورودی کاملا درست است و باید چند دوربین خروجی نصب کنند و این دوربین ها تا زمان اجرای طرح آماده خواهد شد اما در حال حاضر ۷۰ درصد خودروهایی که وارد محدوده طرح ترافیک می شوند، دوربین ها آنها را تشخیص نمی دهد و مردم این موضوع را متوجه شده اند و می‌بینیم محدوده طرح در حال شلوغ شدن است، زیرا راننده ای که ۱۰ بار وارد محدوده طرح ترافیک شده تنها یک بار پلاکش ثبت شده و یا همین کارمندان خودمان هر روز با خودرو می آیند به ما اعلام کردند تاکنون جریمه نشده اند.»

طرح جدید ترافیکبنابراین در صورت صحت این موضوع درآمدهای شهرداری تهران از محل طرح جدید ترافیک به صورت کامل تامین نخواهد شد و زمینه سواستفاده فراهم می‌شود. موضوع سواستفاده و ایجاد رانت از طرح جدید ترافیک حتی در زمینه فروش این طرح نیز وجود داشته و تعدادی از اشخاصی که توانسته‌اند از سهمیه این طرح برخوردار شوند، آن را در پایگاه هایی تبلیغاتی با قیمت‌های تا ۱۰ میلیون تومان به فروش رسانده و از رانت ایجاد شده استفاده می کنند.

از سوی دیگر، در حالی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری پس از مدت ها فشار رسانه ها، اسامی خبرنگاران را بر روی پایگاه شفافیت شهرداری تهران قرار داده است که در لیست اعلام شده، بالای دو هزار نفر سهیمه ای را دریافت کرده اند که هیچ نامی از رسانه محل فعالیت آن ها برده نشده است. اسامی در این لیست قرار دارد که خبرنگار نبوده و در بخش های مختلف شهرداری مشغول به کارند. فعالیت‌هایی که هیچ نسبتی با کار خبرنگاری نداردطرح جدید ترافیکهرچند مرکز ارتباطات و امور بین الملل شرکت کنترل ترافیک تهران موضوع نقص در دوربین ها را بلافاصله تکذیب کرده و از تکمیل زیرساخت‌های طرح ترافیک گفته است، ولی شائبه‌ها همچنان ادامه دارد و  گزارش هایی از برخی از شهروندان وجود دارد که می‌توانند بدون پرداخت هزینه‌ای در  محدوده طرح ترافیک تردد کنند.

The post وقتی متخلفان جریمه نمی شوند؛ ابهام در مورد شیوه اجرای طرح ترافیک ۹۷ appeared first on دیجیاتو.


لینک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

پوستر رسمی گلکسی نوت ۹، تاریخ عرضه و هدایای پیش خرید دستگاه را فاش کرد

در حالی که تا امروز تقریباً هرآنچه لازم است درباره گلکسی نوت ۹ بدانیم فاش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *