خانه / اخبار تکنولوژی / پرتاب سال گذشته اسپیس اکس حفره بزرگی را در یونوسفر زمین ایجاد کرد

پرتاب سال گذشته اسپیس اکس حفره بزرگی را در یونوسفر زمین ایجاد کرد

راکت ها پس از پرتاب می توانند اتمسفر زمین را برای مدتی تغییر دهند و اسپیس اکس این موضوع را به خوبی درک کرده است. محققین به تازگی ثابت کرده اند پرتاب راکت فالکون ۹ در ماه اوت سال گذشته میلادی (مأموریت Formosat-5) نه تنها امواج شوک دایره ای منحصر به فردی را ایجاد کرده، بلکه حفره ای ۹۰۰ کیلومتری را در پلاسمای یونوسفر زمین به وجود آورده که به مدت حدود ۳ ساعت بر جای مانده است. این وضعیت به طوفانی مغناطیسی شباهت دارد که فقط به یک قسمت خاص محدود شده باشد.

بر خلاف باور عمومی، اکثر راکت ها به شکل عمود بر سطح از جو زمین خارج نمی شوند، بلکه مدت کوتاهی پس از پرتاب، مسیری زاویه دار را ادامه می دهند تا فشار جاذبه کمتری را تحمل کرده و در مصرف سوخت صرفه جویی نمایند. معمولاً پس از حدود ۸۰ تا ۱۰۰ کیلومتر، حرکت موشک به شکل موازی با سطح زمین در می آید تا نهایتاً محموله خود را در مدار مورد نظر قرار دهد.

با این حال راکت فالکون ۹ برای مأموریت Formosat-5 از این قاعده پیروی نکرد. ماهواره تایوانی سوار بر این راکت تنها ۴۷۵ کیلوگرم وزن داشت و باید به ارتفاع ۷۲۰ کیلومتری از سطح زمین می رسید که پروژه بسیار سبکی برای فالکون ۹ محسوب می شود. به همین دلیل راکت تقریباً تمام مسیر را به شکل عمودی از میان یونوسفر زمین عبور کرد. همین وضعیت باعث شد امواج شوک منحصر به فردی ایجاد شود و حفره ای ۹۰۰ کیلومتری در پلاسمای یونوسفر به وجود آید.

یک حفره موقت در یونوسفر مشکلات زیادی را ایجاد نمی کند و فقط اختلال محدودی در شبکه GPS را به همراه دارد. با این حال پرتاب های متعدد در عصر طلایی سفرهای فضایی می تواند تعادل اتمسفر زمین را بر هم بزند. به نظر می رسد شرکت های فضایی و متخصصین هوافضا باید این موضوع را نیز به فهرست مشکلات پیش روی بشر در آینده نزدیک اضافه کنند.

The post پرتاب سال گذشته اسپیس اکس حفره بزرگی را در یونوسفر زمین ایجاد کرد appeared first on دیجیاتو.


لینک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

پوستر رسمی گلکسی نوت ۹، تاریخ عرضه و هدایای پیش خرید دستگاه را فاش کرد

در حالی که تا امروز تقریباً هرآنچه لازم است درباره گلکسی نوت ۹ بدانیم فاش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *